El Nido – sapņu galamērķis piedzīvojumu meklētājiem

Ieskauta starp majestātiskām kaļķakmens klintīm un spoži zilu jūras līci, El Nido pilsēta un tās reģions ir kļuvis par kārdinošu galamērķi ceļotājiem no visas plašās pasaules. Un ne velti tā, jo šeit ir iespējams viss, ko vien var vēlēties tropiskā atvaļinājumā  – gozēšanās kādā no tik dažādajām pludmalēm, sevis izaicināšana kajaku braucienā, laišanās pa augstu zipline, došanās tūrē uz burvīgām salām, niršana, snorkelēšana, lieliskas maltītes pludmales restorānos, kāpšana klintīs un daudz citu aizraujošu lietu. Ak, jā – kā vēsta nostāsti, tad El Nido bija patiesā “The Beach” autora iedvesmas vieta!

Cadlao lagūna

Kā nokļūt El Nido?

Mēs uz El Nido devāmies ar Tao ekspedīcijas buru laivu no Koronas ostas, bet ierastāks veids, kā tur nokļūt, ir vietējie lidojumi no Manilas vai došanās ar sauszemes transportu no Puerto Princesa pilsētas.

Lidojums

Tiešos lidojumus no Manilas pilsētas piedāvā aviokompānija Air Swift, un tie kursē līdz pat četrām reizēm dienā. Tomēr jāsaka, ka ceļš nav lēts – vienai personai lidojums turp-atpakaļ maksā 12,600 peso jeb aptuveni 231 eiro. Toties ceļā pavadītais laiks ir vien nepilna stunda. Biļetes iespējams norezervēt arī caur šo e-pasta adresi: flights@elnidoboutiqueandartcafe.com.

Lidojums + sauszemes transports

Otrs variants ir lidot ar vietējo aviokompānju Cebu Pacific uz Puerto Princesa pilsētu un tālāk doties ar mikroautubusu, autobusu vai īrētu automašīnu uz El Nido. Lidmašīnas biļete turp-atpakaļ no Manilas uz Puerto Princesa maksā no 70 līdz 250 eiro.

Sauszemes ceļš līdz El Nido ir 220 km garš un brauciens var ilgt līdz pat 6 stundām. Ērtākais un izdevīgākais veids ir doties ar mikroautobusu, ko var noīrēt Daytripper Palawan mājaslapā. Biļete vienam cilvēkam vienā virzienā maksā 10 līdz 15 eiro.

Apmešanās vietas

Viesnīcu rezervējām caur Agoda mājaslapu. Izvēlējāmies El Nido Beach Hotel vietas, labo atsauksmju un reitinga dēļ, tomēr jāsaka, ka par šo pašu cenu (70 eiro par nakti) var izvēlēties labākus variantus. Izvēle ir plaša un daudzveidīga, un cenu diapazons ir piemērots jebkuram maciņam. Lētākie varianti gan ir bez siltā ūdens un kondicioniera, bet jāsaka, ka bez siltā ūdens mierīgi var iztikt tādā tveicē.

Interesanti, ka elektrība visā El Nido ir pieejama vien no 18:00 līdz 6:00, tomēr daudzas viesnīcas šo problēmu risina ar elektrības ģeneratoru palīdzību. Bez uzlādētiem gadžetiem nepaliksi!

Otra vieta, kur apmetāmies, ir Las Cabanas Beach Resort attālākajā El Nido galā. Vieta ir skaista, klusa un ļoti mierīga, tomēr šeit nav pieejams wi-fi (jo kādam tas var būt ļoti svarīgi!). Bet atpūtai bez gadžetiem un interneta – ideāli!

Las Cabanas pludmale
Las Cabanas pludmale bēguma laikā
Sun Bar Las Cabanas pludmalē

Kur un ko paēst?

El Nido noteikti netrūkst vietu, kur paēst vai iedzert aukstu aliņu – burgernīcas, pludmles bāri un restobāri atrodas ik uz stūra. Centra ēstuves ir lētākas, pludmalē esošās nedaudz dārgākas, bet vidēji maltīte vienam cilvēkam izmaksā 200 – 300 peso (3,50 – 5,50 eur).

Pieredze bija ļoti dažāda – sākot ar plikiem rīsiem un sausu, apgrilētu zivs gabalu un beidzot ar garšīgāko burgeri ever. Ja jānosauc konkrēta vieta, tad starp favorītiem ir restorāns Bella Vita Corong Corong pludmalē – ļoti gardas picas un dzērieni par samērīgu cenu, gaumīgs interjers, patīkama mūzika fonā un jūra 3 m attālumā.

Pludmales restorāns "Bella Vita"

Otra favorītiestāde bija The Beach Shack Las Cabanas pludmalē – vieta, kur var nogaršot lieliskus burgerus un fonā klausīties regeju.

Vietējie transporta veidi

El Nido nav liela pilsēta, un tās tālākais punkts ir Las Cabanas pludmale, kas atrodas aptuveni 15 minūšu brauciena attālumā no centra. Ceļš no El Nido uz Las Cabanas ar triciklu maksā aptuveni 150 peso (2,70 eur). Uz Corong Corong pludmali no centra var aizbraukt 10 minūšu laikā un patīkami ir tas, ka šeit nav diži jākaulējas – triciklu šoferi ir mierā, ja tiek atstāti 100 peso (1,80 eur).

Savukārt uz attālo Nacpan beach vidēji tiek prasīti 1000 – 1200 peso (18 – 21 eur). Iespējams, ka var nokaulēt arī zemāku cenu, tomēr beigās izlēmām par labu rollerim – cena 500 peso (9 eur). Ar triciklu gan būtu bijis ērtāk un mazāka iespēja apdegt vai dabūt saules dūrienu, tomēr rolleris sniedz lielāku elastību un neatkarību. Kā tika ieteikts, degvielu ielējām par 120 peso (2 eur), bet tāpat to visu neiztērējām (brauciens vienā virzienā aptuveni 40 min – 15 km pa asfaltu, 5 km pa zemes ceļu).

Izklaides un atpūtas iespējas

Ne velti El Nido reģions tiek iekļauts starp populārākajiem galamērķiem Filipīnās, jo šeit patiešām ir, ko darīt un apskatīt!

Island hopping

Populārākā atrakcija ir island hopping – tiek piedāvātas četras standarta tūres – A, B, C, D. Populārākā ir A tūre, kas aizved uz Big Lagoon, Small Lagoon, Secret Lagoon. Jāsaka, ka šīs vietas ir patiesi skaistas un noteikti iesaku turpt doties, tikai jāizbrauc laicīgi, lai redzētu pludmales, ne tūristu pūļus.

Tūre maksā 1200 – 1400 peso (21 – 25 eur) vienam cilvēkam. Cenā ir iekļauts vides nodoklis, pusdienas un ūdens. Ja izvēlas privātu laivu, tad par minētajām lietām jāmaksā vēl papildus.

Kajakošana Big Lagoon
Secret lagoon

Snorkelēšana

Snorkelēšana tiek piedāvāta dažās no minētajām tūrēm. Ekipējuma noma maksā 150 peso (2,70) personai, tādēļ labāk ņemt līdzi savējo, jo tas būs sterilāk un izdevīgāk, ja plāno vēl kādu reizi snorkelēt. Bet ja pērc, tad labāk nedaudz dārgāku, pretējā gadījumā maska nebūs ērta. Tā gadījās arī mums, jo pirkām lētāko variantu – par 500 peso (9 eur) – un beigās izmantojām tūres piedāvāto aprīkojumu.

Kajakošana & SUP

Vēlies sevi izaicināt? Dodies ar kajaku uz kādu no superīgajām pludmalēm! Populārākā vieta, kurā var iznomāt kvalitatīvus kajakus, ir El Nido Boutique&Artcafe. Šeit ir pieejami gan caurspīdīgie stikla, gan vienkāršie stikla šķiedras kajaki. Nomas cena atkarīga no kajaka veida un laika intervāla, bet vidēji tie ir 8 – 11 eiro par vairāku stundu nomu. Tāpat Artcafe piedāvā arī SUP nomu, kas, līdzīgi kā kajaki, arī vidēji maksā 10 eiro par pāris stundām.

Art boutique cafe

Ja jānosauc, kurš kajaks šķita labāks, tad viennozīmīgi stikla šķiedras. Caurspīdīgais kajaks ir ļoti trausls, tādēļ ar to nedrīkst peldēt tuvu klintīm, un tas ir jānes līdz ūdenim, lai nesaskrāpētos. Bet tāpat kajaks nebija caurspīdīgs (kā bijām sasapņojušies) un to bija grūti vadīt – gluži kā parastu laivu.

Un, ja vēlies nokļūt attālākā pludmalē bez citu tūristu klātbūtnes, tad noteikti jādodas no rīta, vēlākais ap 9:00.

Zipline

Asāku izjūtu melētājiem šī būs īstā izklaide! 750 metru garais ziplains atrodas virs Las Cabanas pludmales un tas savieno divas salas – skats vien ir to vērts! Cena vienai personai ir 500 peso (9 eur) sēdus pozīcijā un 700 peso (12 eur) supermena pozīcijā. Otrais variants ir jautrāks. 🙂

El Nido Zipline jeb Filipīnu Zērglis

Taraw klints

Vēl viens izaicinājums drosmīgajem – kāpiens El Nido pilsētas augstākajā punktā, Taraw klintī. Līdzīgi kā ar citām aktivitātēm, arī šis kāpiens jāuzsāk laicīgi, lai izvairītos no citiem piedzīvojumu meklētājiem. Viss, kas nepieciešams līdzi – apņēmība, ērts apģērbs, cepure un ūdens pudele. Norādes par došanās virzienu un visu pārējo droši var jautāt savas viesnīcas uzņemšanā.

Nagkalit-Kalit ūdenskritums

Pa ceļam uz Nacpan pludmali iespējams aplūkot skaisto Nagkalit-Kalit ūdenskritumu, kas gan mūsu ceļojuma laikā (marts – aprīlis) jau bija izžuvis. Pie ieejas šosejas malā var noparkoties un iegādāties komplektu – parkings + gids + ūdens – par 200 peso. Gājiens bija nogurdinošs – raitā solī 30 minūtes jābrien cauri džungļiem un strautiem, tomēr galamērķī iespējams atveldzēties patīkami vēsajā ūdenskritumā.

El Nido Pludmales

Smilšainas, akmeņainas, klinšainas, trokšņainas, baltas, klusas… El Nido reģionā ir pieejama ārkārtīgi liela dabas un pludmaļu daudzveidība – atliek vien izvēlēties savējo!

Centrālā El Nido pludmale ieņem pirmo vietu… no apakšas. Tā ir piesārņota gan ar notekūdeņiem, gan dažādiem aromātiem un trokšņiem. Šī ir vieta, kur vakarā nākt ballēties, ne laiski zvilnēt smltīs.

Corong Corong pludmalē, kas atrodas El Nido pilsētas pretējā pusē, pie Bacuit līča, arī ir neliela osta, tomēr pludmale ir tīra un ļoti patīkama. Šeit mājo gaumīgi restorāni un lieliska atmosfēra, un arī saules peldes viennozīmīgi iesaku baudīt šajā pludmalē.

Las Cabanas pludmale ir tālākais El Nido pilsētas punkts, un tā ir plašāka par abām iepriekšminētajām, ar baltām smiltīm un zilu ūdeni. Tāpat šeit ir ļoti labas ēstuves un Sunset Bar, kurā baudīt labākos saulrietus pilsētā.

Las Cabanas pludmale

Nacpan beach atrodas aptuveni 40 minūšu brauciena attālumā no centra, bet tas ir tā vērts. Daudzos ceļvežos šī pludmale tiek dēvēta par vienu no skaistākajām Filipīnās un ne velti – tā ir ļoti plaša, gaiša un ūdens tur ir vienkārši burvīgs. Perfekta pludmale!

Nacpan beach

Calitang beach atrodas blakus Nacpan pludmalei – abas atdala šaura smilšu strēle, tādēļ kopā tās tiek dēvētas par Twin Beach. Nacpan gan ir skaistākā no dvīnēm, bet abas kopā izskatās lieliski.

Paradise beach – pludmale, kas atbilst tās nosaukumam. Kristāldzidrs ūdens, baltas smiltis, palmas un ne miņas no tūristiem, ja vien laicīgi aizairē uz turieni. Ceļš nav ilgs – maksimums stunda nesteidzīgi airējoties.

Paradīzes pludmale Cadlao salā, El Nido, Palavāna, Filipīnas

Cadlao lagūna – tik tāla, bet sirdī ai, cik tuva. Šī burvīgā lagūna atrodas aptuveni 7 km attālumā no El Nido, tādēļ parasti šo maršrutu neizvēlas mērot ar kajaku, bet gan doties uz turieni tūrē ar laivu. Mēs izvēlējāmies grūtāko, bet interesantāko veidu – airēšanu.

Turpceļš šķita diezgan viegls, jo straume krietni palīdzēja airēties – to pieveicām aptuveni divās stundās. Savukārt atpakaļceļā bija sajūta, ka spēcīgo pretstraumju dēļ airējam ar ātrumu 5cm/h. Tomēr visas mocības bija tā vērtas – caurspīdīgs, zaļgans ūdens, baltas smiltis, iespaidīgas klintis un tūristu neesamība – fantastiski! Iesaku par visiem 100%!

Cadlao lagūna

Gribu tikai piebilst, ka uz Cadlao noteikti jāairē ar stikla šķiedras kajaku, ne caurspīdīgo. Un jādodas jau no paša rīta, kamēr saule vēl nekarsē.

Kajakojam uz Cadlao lagūnu
Kajakojam uz Cadlao lagūnu

Par suvenīriem

Jau iepriekš minētā Artcafe ir populāra suvenīru iegādes vieta, kas reizē ir arī tūrisma birojs un dažādu transporta līdzekļu noma. Ja salīdzina ar citām bodītēm, tad šeit tiešām izvēle ir plaša un var atrast kādu salīdzinoši modīgu apģērba gabalu, tikai uzreiz jāpērk nost, jo labākos eksemplārus ātri vien izķer. Cenas nav ne lētas, ne dārgas.

Vienīgā problēma ar apģērbiem Filipīnās – tie (īpaši vīriešu) tiek ražoti pēc vietējo standartiem. Ja Eiropā pirkts krekls norāda izmēru “L”, tad Filipīnu bodītēs jāpērk “XXL”. Bet ar pārējo nav problēmu – lēti reibani, flipflopi, drybags ir uz katra stūra un dažādos izmēros.

Saulriets Las cabanas pludmalē

Nedomā, saki “Jā”!

Ja jāsniedz īss un kodolīgs apkopojums par piedzīvoto, tad varu pateikt to, ka bija forši, bet mēs El Nido palikām pārāk ilgi – veselu nedēļu. Tas tomēr ir pietiekami ilgs laiks, lai ne tikai visu krustu šķērsu apskatītu, bet arī, lai paspētu nedaudz nogarlaikoties. 3 – 4 dienas būtu ideāli, un es pavisam noteikti iesaku šeit paviesoties, ja vēl māc kādas šaubas.

Nākamreiz dosimies virtuālā ekskursijā uz Koronu, otru populārāko Filipīnu galamērķi. Un kā vienmēr – like, share un dalāmies ar piedzīvoto! 🙂

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *