Saulainā vīna zeme Kahetija

Pirmais reģions, ko, šķiet, lielākā daļa tūristu dodas apskatīt Gruzijā, ir Kahetija. Tāds bija arī mūsu plāns, jo nespējām turēties pretī domai pēc iespējas ātrāk nodegustēt lielisko Gruzijas vīnu. Kahetija atrodas valsts austrumos, un tā robežojas ar Krieviju un Azerbaidžānu. Pateicoties kalnu izvietojumam, šajā reģionā valda klimats, kas ir lieliski piemērots vīnogu audzēšanai. Tādēļ Kahetijā par galvenajiem apskates objektiem ir kļuvuši vīnogu lauki, kā arī senās un mūsdienīgās vīna ražotnes. Nu ko, laiks sākt virtuālo ekskursiju!

Tamada vīna darītava, klosteri un Telavi

Izvākušies no mājīgā Tbilisi Airbnb dzīvokļa, sagaidām mūsu šoferīti Vato un dodamies Kahetijas virzienā. Pirmais pieturas punkts ir Tamada vīna darītava, kurā tuvplānā apskatām, kā tiek ražots vīns, un īstenā latviešu stilā degustējam 12 lieliskas vīna šķirnes (kopumā Kahetijā ražo vairāk nekā 50 dažādas šķirnes).

Tamada vīna darītava

Ceļojums jautrākā prātā turpinās uz Alaverdi klosteri, kurā mūki dara paši savu vīnu, un Gremi klosteri, kas ir 16.gs. arhitektūras piemineklis, dēvēts arī par karalisko citadeli un Ercenģeļu baznīcu. Klosteris atrodas zaļajā Alazani ielejā, starp Telavi un Kvareli pilsētām.

Apsedzies! 

Starp citu, lai iekļūtu Gruzijas baznīcās un klosteros, nepieciešams apsegt kailās ķermeņa daļas (plecus, rokas, kājas), tādēļ parasti pie šo ēku ieejām tiek doti lakati šim nolūkam. Tomēr drošības labad iesaku paķert savu lakatu vai uzvilkt apsedzošāku apģērbu.

Alaverdi klosteris. Autors: Linus Wärn
Telavi

Visbeidzot sasniedzam pirmo vīna zemes galapunktu – Kahetijas galvaspilsētu Telavi. Tā atrodas Gombori kalnu pārejas pakājē, kas, savukārt, ir daļa no Lielā Kaukāza. Skati no pilsētas uz kalnu masīvu ir patiešām iespaidīgi un latvietim visnotaļ eksotiski, jo, visur, kur skaties, plika horizonta vietā priekšā stiepjas miglā ietīti kalni.

Noalgojot šoferi, ļoti ērts bonuss ir fakts, ka pašiem nav jāiespringst uz naktsmāju meklēšanu. Mūsu gadījumā Vato katrā galamērķī atrada un sarunāja foršas naktsmītnes, kuras paši noteikti nebūtu atraduši.

Muzeja apmeklējums

Nākamā diena ir ne mazāk aizraujoša un šoreiz dodamies uz Tsinandali ciematu, kurā apmeklējam Aleksandra Čavčavadzes muzeju (Alexander Chavchavadze House Museum). Rakstnieks, militārais līderis un diplomāts Čavčavadze bija pirmais, kurš Gruzijas arhitektūrā ienesa eiropeiskas vēsmas, tādēļ muzeja dārzs nav ierīkots tipiskā gruzīnu stilā – tas ir plašs, zaļš un tur pat aug bambusi!

Muzejā iespējams aplūkot dažādas vēsturiskas relikvijas, mākslas priekšmetus, vīna pagrabus un, protams, degustēt vīnu.

Alexander Chavchavadze muzejs
Alexander Chavchavadze muzejs
Khareba vīna darītava

Kvareli vīnogu lauki un Sighnagi

Nobaudījuši gramu kultūras, dodamies uz Kvareli pilsētā esošo Khareba vīna darītavu, kurā tikai par 35 lariem (13,50 eiro) iespējams iegādāties ekskursiju, kas iekļauj vīnogu lasīšanu uz vīnogu lauka, vīnogu sulas spiešanu, čurčellu gatavošanu, maizes cepšanu, vīna darītavas apskati un vīna degustāciju. Daudz nedomājot, pērkam tik nost un jau pavisam drīz tiekam vesti uz vīnogu laukiem. Kopumā šī bija interesantākā no “tūristīgajām” tūrēm, ko tiešām visiem iesaku!

Vīnogu lauks Kvareli. Khareba vīna darītavas tūre
Kvareli vīnogu lauks
Kvareli vīnogas
Sighnagi

Pēc lieliskā pasākuma braucam uz mūsu pēdējo pieturvietu Kahetijā – Sighnagi pilsētu, kas, līdzīgi kā Telavi, izceļas ar krāšņiem skatiem uz netālu esošo kalnu masīvu. Arī pa ceļam uz Sighnagi ir neskaitāmas fotokartiņu vērtas ainavas ar kalnu ciematiņiem un baznīcām, kuru arhitekti nav skopojušies ar vīnogu un vīna motīviem uz to fasādēm.

Signagi
Signagi
Vīnogas uz baznīcas sienas
Khareba vīna darītava

Kahetija – vīna cienītāju paradīze

Kopumā ņemot, Kahetijā gandrīz viss grozās ap un par vīnu, un tas ir patiešām garšīgi un aizraujoši, tomēr ar divām pilnām dienām ir pilnīgi pietiekami, lai šo ceļojuma daļu atcerētos ar prieku, nevis galvassāpēm. Un, izrādās, ka arī Gruzijas nekurienē var atrast citā mēlē runājošus draugus – sastapām pa Mongoliju zirga mugurā izklejojušos jaunkundzi no Velsas un ar riteni atminušos jaunskungu no Kanādas. Pasaule ir interesanta, bet Gruzija – vēl interesantāka! 🙂

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *