Tao Philippines ekspedīcija – labākais piedzīvojums paradīzē

Ņemot vērā, ka šai tēmai esmu veltījusi veselu rakstu, tad, iespējams, var noprast, ka tas bija kaut kas lielisks. Godīgi sakot, es nevaru iedomāties vēl labāku Palavānas apskates un izzināšanas veidu, tādēļ pieteikšanās Tao ekspedīcijai bija absolūti labākais lēmums, kāds tika pieņemts pirms ceļojuma. Rakstā pastāstīšu visu par izmaksām un par to, ko sagaidīt no šī piedzīvojuma. Nu ko, sākam!

Kas ir Tao ekspedīcija?

Filipīniešu valodā “Tao” nozīmē “cilvēks”. Tas simbolizē ceļojumu, kura laikā iespējams atjaunot saikni pašam ar sevi un savām domām, un, paskatīties uz lietām no pavisam cita skatu punkta. Īsumā sakot, tas ir piecu dienu ceļojums ar laivu pa Koronas līci un Sulu jūru, kas ietver nakšņošanu uz neapdzīvotām un tūristu neskartām salām.

Tao Philippines ekspedīcija - labākais piedzīvojums paradīzē

Jāsaka, ka šī ekspedīcija noteikti neder visiem, jo tā nav viesnīca ar ērtu gultu un pastāv virkne faktoru, kas kādam var nepatikt – lietus, lieli viļņi, mūžam dziedoši gaiļi, ierobežots privātums, saules apdegumi, moskītu kodumi… Bet ja uz šīm lietām neskatās ar negatīvu nokrāsu, tad pat nepatīkams medūzas dzēliens neatņems prieku par piedzīvoto.

Atkarībā no vēlmēm, budžeta un laika iespējām, var izvēlēties kādu no sekojošām ekspedīcijām:

 • Sailing Tao Experience. Šī ekspedīcija paredzēta neatkarīgiem ceļotājiem, kurus vieno kopīgs mērķis – aizmukt no civilizācijas skaistākajā iespējamā veidā kopā ar līdzīgi domājošiem ceļabiedriem. Piecu dienu/četru nakšu piedzīvojums paredzēts grupai līdz 23 cilvēkiem. Cena no personas – 530 eiro.
 • Open Group Tao Experience. Arī šī piecu dienu/četru nakšu ekspedīcija paredzēta neatkarīgiem ceļotājiem grupā līdz 24 cilvēkiem, bet atšķirība ir tāda, ka ceļošana notiek ar vienkāršāku laivu. Cena no personas – 485 eiro.
 • Island Safari To Camp Ngey! Ngey! Tao jaunums – trīs dienu/divu nakšu piedzīvojums uz sauszemes – burvīgas, nomaļas salas. Cena no personas – 290 eiro.

Bez minētajām tūrēm iespējams rezervēt arī privātus izbraucienus ģimenēm vai draugu kompānijām. Mēs izvēlējāmies Sailing Tao Experience un piecas dienas burājām ar superīgo buru laivu “Balatik”, kas tulkojumā nozīmē “Oreona josta”.

Tao ekspedīcijas buru laiva “Balatik”, kas tulkojumā nozīmē “Oreona josta”

Kā norisinās ekspedīcija un ko sagaidīt?

Ja man jāsniedz atbilde uz jautājumu par to, kas Filipīnu ceļojumā mani saviļņoja visvairāk, tad tā viennozīmīgi bija šī ekspedīcija – burtiskā un pārnestā nozīmē! Un tūlīt es pastāstīšu, kāpēc.

Pirmkārt, mēs veselas piecas dienas varējām atslābt un nedomāt ne par ko – nekādas plānošanas un steigas – mūsu uzdevums bija baudīt atmosfēru, dabu un gardos ēdienus, cik vien ir mūsu spēkos.

Katra diena bija citādāka un jauniem atklājumiem piepildīta. Īpaši satraucoša bija pirmā – iepazīšanās – diena, kurā iepazinām gan līdzbraucējus, gan pašu kuģi un tā komandu. Kopā bijām 23 piedzīvojumu meklētāji no Latvijas, Zviedrijas, Dānijas, Francijas, ASV un Austrālijas, kā arī kuģa komanda desmit jaunu vīriešu sastāvā + sunītis vārdā Amo jeb Boss.

Boss vienmēr priekšgalā

Rītus sākām agri – jau ap plkst.6:00. Kāds ar kafiju, cits ar jogu vai rīta peldi siltajā ūdenī. Ik dienu piestājām vidēji trīs vietās, kurās kāju spēruši vien vietējie un Tao Philippines ekspedīciju dalībnieki – vientuļās pludmalēs, lielās sikspārņu alās vai superīgās snorkelinga vietās. Nekas nebija obligāts – tie, kas vēlējās, varēja palikt uz kuģa klāja sauļoties, citi zem palmām devās spēlēt volejbolu, bet vēl kāds pētīja zemūdens pasauli.

Īsi pirms saulrieta, ap plkst.18:00, katru vakaru piestājām citā bāzes vietā un iekārtojāmies mums iedalītajos bungalo. Kūrām ugunskurus, dziedājām karaoki, runājām, malkojām jungle juice un vienkārši baudījām mirkli.

Volejbols zem palmām
Rīta jogas nodarbība
Sarunas un sauļošanās uz klāja
Cilvēki lasa grāmatas! Neviena paša telefona :)
Zvejnieku ciemats uz kādas no salām Palavānā, Filipīnās
Lekšana no klintīm

Apmešanās vietas

Apmešanās vietas tiek dēvētas par bāzes vietām jeb basecamps, un katru vakaru mēs piestājām pie kāda ciemata vai neapdzīvotas salas, lai tur pārlaistu nakti supereksotiskā veidā – privātā vai dalītā bungalo jūras krastā, klausoties gekonu dziesmās un palmu šalkoņā. Turklāt katrā ekspedīcijā bāzes vietas var atšķirties, jo šis piedzīvojums nekad nedublējas, kā arī daudz kas ir atkarīgs no laikapstākļiem – vēja virziena, straumēm utt.

Ikreiz, kad piestājām jaunā bāzes vietā, pakrūtē sākās patīkama kņudoņa, jo katra sala bija unikāla – kāda nometne atgādināja ciematiņu no filmas “The Beach”, citu salu ieskāva superzila ūdens lagūna, bet vēl kādā piekrastē šķita, ka no džungļiem tūlīt iznāks King Kongs vai vismaz kāds dinozaurs, jo sala bija TIK iespaidīga!

Tuka mājiņas - Filipīniešu bambusu arhitektūra

Īpaši interesanta bija galvenā bāzes vieta – Tao Headquarters -, kurā tiek audzēti produkti, ko ēdām uz klāja, un kurā mūs iepazīstināja ar Tao vēsturi un darbības principiem.

Ak, jā – vēl šeit varēja izbaudīt lielisku, stundu garu bezmaksas masāžu, pēc kuras ikviens nevilcinoties pieteicās jau uz nākamo seansu, kurš maksāja tikai 300 peso jeb 5,50 eiro! Šeit, lūdzu, neskopoties ar dzeramnaudām, jo masieres patiesi veic savu darbu izcili.

Tuka mājiņas - Filipīniešu bambusu arhitektūra
Tuka mājiņas - Filipīniešu bambusu arhitektūra
Tuka mājiņas - Filipīniešu bambusu arhitektūra
Ugunskurs zem palmām, sarunas un karaoke

Ēdieni & dzērieni

Tieši tāpat kā jaunu salu iepazīšana, arī katra ēdienreize bija kā eksotisks ceļojums garšu pasaulē, nemaz nerunājot par sajūtām citās maņās un to, kāds skats ikreiz pavērās apkārt – tirkīzzils ūdens, baltas smiltis un palmas… Būtībā tie bija labākie pikniki, kādi jebkad piedzīvoti. Hands down.

Pavārs izskaidro, ko šoreiz ēdīsim pusdienās

Tao pavārs ir sava amata Meistars – tikām bagātīgi ēdināti trīs reizes dienā, un pa vidu vēl našķojāmies ar visvisādiem gardumiem. Pusdienas bija uz klāja, bet brokastis un vakariņas ieturējām nometnēs – jūras krastā zem palmām. Maltīšu pamatā pārsvarā bija svaigi ķertas jūras veltes – garneles, krabji un dažāda veida zivis, kā arī rīsi – filipino power.

Runājot par dzērieniem, ūdens uz klāja ir pieejams visu laiku, un tāpat arī divas lielas aukstuma kastes, kas pilnas ar limonādēm, aliņiem un rumu. Ik vakaru pirms nokāpšanas no klāja mūs cienāja ar jungle juice – kokteili, kas pagatavots no vietējā ruma, ūdens un ananasu sulas.

Tikko ķerti krabīši, filipino power un bioloģiski audzēti dārzeņi&augļi

Gandrīz viss, ko ēdām, tiek audzēts Tao fermās – banāni, rīsi, kokosrieksti, kalamondīni un citi augļi un dārzeņi. Tāpat tur tiek audzētas arī pīles, vistas un cūciņas, kas aizstāj jūras veltes (jo pārāk liela nozveja). Zivis un citas jūras veltes ekspedīcijas gaitā tika pirktas no vietējiem zvejniekiem, kuri tik tikko bija tās sazvejojuši.

Veģetāriešiem nelasīt!

Pēdējā vakarā ēdām virs ugunskura grilētu sivēnu, kurš nāca no Tao fermas un turpat uz laivas tika nokauts. Es gan tajā brīdī devos prom labi tālu krastā uz salas, lai neko neredzētu un nedzirdētu, bet vairāki adrenalīna cienītāji palika uz klāja, lai tuvplānā vērotu šo procesu.

Ja jau tagad saprati, ka nākamo atvaļinājumu vēlies pavadīt uz kāda no lieliskajiem ekspedīciju kuģiem, piedzīvojumam vari pieteikties Tao Philippines mājaslapā. Zemāk vari uzzināt vairāk par Tao vēsturi, noteikumiem un ieteikumiem.

Nedaudz no Tao vēstures

Viss sākās 2006. gadā, kad Tao tika dibināts kā sociāls uzņēmums ar mērķi izglītot salu iedzīvotājus. Līdz šim ir dibināti vairāki desmiti skolu un vairāki workshopi, kuros cilvēki apguvuši angļu valodu un dažāda veida prasmes, kas ļauj efektīvāk izmantot viņiem pieejamos resursus. Jauni vīrieši galvenokārt tiek apmācīti darbam uz kuģa klāja, un rezultātā pilnīgi visi apmācītie sapņo strādāt uz kāda no Tao ekspedīciju kuģiem. Savukārt sievietes strādā uz salām – saimnieko fermās, rada rokdarbus, ekoloģiskās ziepes un šampūnus, kā arī strādā par masierēm. Kopienā darbojas ap 300 cilvēku, bet algoti darbinieki ir ap 150.

Kas to visu sponsorē? Tikai un vienīgi tūristi, kas dodas ekspedīcijās. Tieši tādēļ filipīnieši ļoti ciena ceļotājus, jo mēs esam galvenais iemesls, kādēļ viņi spēj attīstīt attālus lauku reģionus un atrasties tur, kur atrodas šobrīd. Tomēr arī ceļotājiem ir jāatceras, ka viņi ir tikai viesi un respektam ir jābūt abpusējam.

Vēl kāds interesants fakts par Tao ir tas, viņiem nekad nav bijusi sponsorēta reklāma, jo šīs ekspedīcijas ir tik krāšņas un iespaidīgas, ka galvenā reklāma ir ceļotāju stāsti sociālajos tīklos. Neskatoties uz oficiālas reklāmas neesamību, ekspedīcijai jāpiesakās vairākus mēnešus iepriekš, jo var gadīties, ka viss jau ir rezervēts.

Noteikumi uz Tao klāja

Lai arī ceļotāji šajā ekspedīcijā dodas, lai aizmuktu no ikdienas dzīves un tajā skaitā arī noteikumiem, tomēr dažas lietas ir jāievēro visiem, un tas nepavisam nav grūti izdarāms:

 • Atstāj princesi mājās. Aizmirsti par manikīru, meikapu, matu sakārtojumu un perfekti tīrām drēbēm – tas viss ir absolūti lieks. Tāpat arī nešķiro, kuram tiek iedalīts foršāks bungalo vai kurš pirmais ies dušā. Kā būs, tā būs!
 • Dalīšanās it visā. Uz klāja neviens neskaita, cik dzērienus katrs nopircis un izdzēris – visa kā ir gana, un ja nu kaut kas aptrūkstas – ar tukšu glāzi nepaliksi.
 • Katrs ir atbildīgs pats par sevi. Kuģa apkalpes locekļi nav aukles – katram pašam jāapzinās savi spēki un robežas veicot dažādas aktivitātes. Tāpat arī jāatceras, ka kuģa klājs ir kā cepešpanna, uz kuras nejūt, ka cepies, tādēļ cepure, lakats ap pleciem un stiprs saules aizsargkrēms ir must have!

Ko ņemt līdzi ekspedīcijā?

Tā kā lielākā daļa ekspedīcijas dalībnieku uz Filipīnām dodas apskatīt arī citas vietas, tad skaidrs, ka visiem ir līdzi čemodāni vai lielas somas. Lai nebūtu lieka bardaka, katram dalībniekam (vai pārim) ir nepieciešams iegādāties dry bag jeb mitrumizturīgu somu ar 25 – 35 litru ietilpību, kurā tiek saliktas visas pirmās nepieciešamības mantas, un šai somai ir piekļuve visu ekspedīcijas laiku. Lielās somas un čemodāni tiek glabāti kuģa noliktavas telpā, un tiem ir piekļuve vien tad, kad kuģis ir jūrā. Uz salām līdzi tiek ņemtas tikai dry bags.

Mantas, ko likt dry bag:

 • Cepure, saules aizsargkrēms, saulesbrilles
 • Lakats vai dvielis, ar ko apsegties karstajos saules staros
 • Viena atkārtoti uzpildāma ūdens pudele
 • Neliels dvielis, dušas želeja, šampūns, zobu birste, zobu pasta
 • Lukturītis
 • Maiņas šorti un t-krekls vai meitenēm viegla kleitiņa
 • Peldkostīms, peldšorti
 • Nav obligāti, bet ieteicams līdzeklis pret insektiem un medūzu dzēlieniem
 • Reef shoes jeb apavi snorkelēšanai, lai nesavainotu kājas pret asiem akmeņiem un koraļļiem
 • Kamera, laba grāmata, mūzika
 • Viegls lietusmētelis vai pončo, ja gadās lietaina diena.

Līdzi noteikti nevajag jakas, džemperus un bikses – tos atstāj lielajā čemodānā. Vienīgi varbūt var paņemt ļoti plānas, ērtas bikses un kreklu ar garām rokām, lai mazinātu insektu kodumus.

Neizmērojama brīvības sajūta!

Es tur atgriezīšos!

Ekspedīcijas pēdējā dienā es biju pilnīgi pārliecināta, ka vēlreiz tajā piedalīšos. Un zini, ko? Šobrīd, kad sajūtas ir pierimušas un ikdiena ņēmusi virsroku, es domāju tieši tāpat. Šis ir piedzīvojums tiem, kas izjūt pastiprinātu saikni ar dabu un tiem, kas vēlas absolūti aizmirsties no ikdienas un interneta negācijām. Tu ierodies kā svešinieks, bet aizbrauc kā savējais, un šī sajūta sirdī un apziņā paliek vēl ilgi. Viennozīmīgi unikālākais veids, kā apskatīt Palavānu!

Ieteikums!

Ja plānā ir apskatīt vēl citas vietas Filipīnās, tad Tao ekspedīcija ir jāatliek uz ceļojuma beigām, pretējā gadījumā pēc tam viss pārējais vairs nesniegs īstu gandarījuma sajūtu. Tieši tā bija mums. Es gan nekādīgi neapgalvoju, ka pārējās apskates vietas nav tā vērtas, jo ir, un kā vēl! Bet, ja vispirms apēd saldo, tad taču vairs negribas tos kartupeļus, vai ne? 🙂

Ko par Tao saka citi? To var uzzināt TripAdvisor atsauksmēs.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *